“Dijital Medya ve Çocuk” deneme yayını 2015-2016 akademik yılı sonbahar döneminde Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi dersi olan IIW – Independent Interdisciplinary Work kapsamında Yrd. Doç. Dr. Esra Ercan Bilgiç’in süpervizörlüğünde başlamıştır. Düzenli web yayınına ve sosyal medya paylaşımlarına 2015-2016 akademik yılı bahar döneminde C-Lab dersi içinde yürütülen dijital medya ve çocuk konulu proje kapsamında geçilmiştir.

2016-2017 akademik yılından itibaren, İstanbul Bilgi Üniversitesi  Medya ve İletişim Sistemleri Lisans ve Yüksek Lisans Programları bünyesindeki tez dersleri kapsamında çocuk ve dijital medya ilişkisini konu alan tezler desteklenmeye başlaşmıştır.

Computer Key orange - Research

” Çocuk  ve Dijital Medya İlişkisinde Aile Tutumları” ve “Çocuk-Aile İlişkisinin  Medyatizasyonu” başlıklı araştırma projelerimiz devam etmektedir.

“Dijital Medya, Çocuk ve Aile #yasaklamayonlendir ” kitabımız 2018 yılında Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayımlanacaktır. Bu kitapta web sitesi içeriklerinin yanı sıra Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans Programında Yrd. Doç. Dr. Esra Ercan Bilgiç’in verdiği Dijital Medya ve Çocuk dersi kapsamında yürütülen araştırmalar da yer alacaktır.

2017-2018 öğretim yılında Dijital Medya ve Çocuk stüdyo programı, her hafta alanında uzman konuklar eşliğinde çocukların dijital medya kullanımında ebeveynlere yönelik içeriklerle YouTube üzerindeki RGB kanalında yayında olmaya devam ediyor. Her hafta ele alınan konular doğrultusunda sokak röportajlarına da programda yer veriliyor.

Sunucularımız Melis Öner ve Eda Türkoğlu

 

 

 

 

 

Bu dönem Dijital Medya ve Çocuk ekibinin yarattığı Piksy Panda adlı animasyon karakteri, okul öncesi yaş grubundaki çocuklara dijital medyanın doğru kullanımına yönelik mesajlar veriyor. Bu pandanın amacı, aile içinde dijital medya kullanımında dengeyi sağlama yollarını göstermek . Piksy Panda her hafta stüdyo programının sonunda 1 dakikalık yeni bölümleyle RGB ekranına ve eşzamanlı olarak  sosyal medya hesaplarımıza geliyor.