Bulmacalarla Dolu Bir Macera: Machinarium

YAZANEzgi Gezer

Çek Cumhuriyeti’nde, bağımsız bir video oyun şirketi olan Amanita Design’ın 16 Ekim 2009’da piyasaya sürdüğü oyunu Machinarium’u, Dijital Medya ve Çocuk olarak sizler için inceledik.

Oyun, hurda yığınına sürgün edilen robot Josef’in, Machinarium’a geri dönüp şehirde tutsak olan kız arkadaşını kurtarmaya çalıştığı bir macera. Oyuncuların, Josef’e yardım etmek için, mantıklarını kullanarak bulmacaları ve zekâ oyunlarını çözmeleri gerekiyor.

Bulmacalar genellikle, çevreye dağılmış veya gizlenmiş nesnelerin bulunmasından ve bu nesnelerin ileriki bölümlerde başka bulmacaları çözmekte kullanılmasından oluşuyor. Her seviyede oyuncunun, biraz araştırma ve yaratıcı düşünmeyi gerektiren belirli bir görevi yerine getirmesi gerekiyor. Örneğin, gizli bir kancayı bulmak, bir sonraki bölümlerde açılması gereken bir nesneyi açmak için yardımcı olabiliyor.

Machinarium’un elle çizilmiş arka planı ve sıra dışı karakterleri, oyunu hayal gücünü harekete geçiren, eğlenceli ve merak uyandırıcı bir maceraya dönüştürüyor.

Common Sense Media’nın yorumuna göre, oyunun eğiticiliği, çocukların deneyimleyerek sorun çözmelerine olanak tanımasından kaynaklanıyor. Oyunda, oyunculara küçük talimatlar veriliyor. Dolayısıyla çocuklar, oyunda nasıl ilerleyebileceklerini kendileri bulmak durumundalar. Bulmacalar kimi zaman epey zor olsa da, hepsi mantıklı bir yol izliyor. Bazı seviyelerde sıkışan çocuklar için ise oyun, seviye başına bir ipucu sunuyor. Oyunun bir diğer eğitici yanıysa, bulunan bir çözüm başarısız olduğunda, çocukların, sorunu farklı bir açıdan ele almalarını ve özgün çözümler bulmalarını sağlaması.

Oyunda bir diyalog akışı, konuşma bulunmuyor. Söylenmek istenen şeyler, karakterlerin düşünce baloncuklarında beliriyor. Fakat oyunun zekice tasarlanan animasyonu ve ses efektleri sayesinde, bu durumların anlaşılması zor olmuyor.

Machinarium, çocukların mantık yürütme ve sorun çözme becerilerini geliştirmenin yanı sıra, duygusal gelişimlerine ve yaratıcılıklarına da katkı sağlıyor. Common Sense Media’ya göre Machinarium’u 12 yaş ve üzeri çocuklar rahatlıkla oynayabilirler.

Amanita Design, el çizimi grafik tasarımı oyunlarıyla ünlü bir video oyun şirketi. Şirketin ödüllü birçok oyununun yanında Machinarium’un da dört tane ödülü var.

Machinarium’u bilgisayarınızda, akıllı telefon veya tabletlerinizde, Playstation3 ve Playstation4’te, hatta Apple TV’nizden bile oynayabilirsiniz.

Kaynakça:

http://amanita-design.net/about.html

https://www.commonsensemedia.org/app-reviews/machinarium

Leave A Comment