TikTok Skandalı ve Ebeveynler için Kullanım Kılavuzu

YAZANArın Göksu Kara

Popüler video uygulaması TikTok, çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesiyle ABD’de 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), TikTok’un (‘Musical.ly’) çocuklardan yasa dışı olarak kişisel bilgi topladığını, ebeveynleri bilgilendirme ve izinlerini alma mekanizmalarını devreye sokmadığını bildirdi. Federal Ticaret Komisyonu ayrıca firmanın ‘Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (Children’s Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğini, bu sebeple 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldığını duyurdu.

İki haftada yüzlerce şikayet

FTC’ye göre, 2016 yılının Eylül ayında sadece iki haftada 300’den fazla ebeveyn TikTok uygulamasının çocuk mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle firmayla iletişime geçti. Ancak firmanın içeriğin kaldırılması yönünde ebeveynlerden gelen taleplere yanıt vermediği iddia edildi. Şirket, 5.7 milyon dolar para cezasının yanı sıra 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenen tüm videoları kaldıracak ve bundan sonra kullanıcıların yaşını doğrulamalarını şart koşacak.

ABD dışındaki ülkelerde kullanılmayacak

Firmadan yapılan ilk açıklamada, “Kullanıcılarımızın güvenliği ve mahremiyeti konusunu son derece önemsiyoruz. Koruyucu tedbirleri geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz” denildi. Reşit olmayan kullanıcılarının sayısını paylaşmayı da reddeden firma, diğer ülkelerdeki kullanıcılarına yaşlarını doğrulatma yoluna gitmeyeceğini de söyledi.

TikTok nedir?  

TikTok, çoğunlukla popüler şarkılarla dudak senkronizasyonu yapan, kullanıcı tarafından oluşturulan videoları paylaşmak için kullanılan bir sosyal medya ağı. Kullanıcıların dudak senkronize ettiği, şarkı söylediği, dans ettiği veya konuştukları kendi videolarını oluşturabildiği bir platform. Ayrıca, çok çeşitli konuları, şarkıları ve stilleri kapsayan TikTok ile diğer kullanıcıların içeriğine göz atılabiliyor ve etkileşimde bulunulabiliyor.

TikTok nasıl çalışır?

Tik Tok uygulamasına telefon numarası, e-posta adresi, Facebook veya Instagram ile kaydolunabilir. Giriş yaptıktan sonra kullanıcılar videoları bulmak için popüler içerik oluşturucuları, kategorileri (komedi, hayvanlar, sporlar) ve hashtag’leri aratabiliyorlar. Uygulamayı kullanan arkadaşlarını bulmak isteyen kullanıcılar ise telefon rehberlerini veya sosyal medya takipçilerini kullanabilir.

Yaş sınırı var mı?Çoğu sosyal medya uygulaması gibi TikTok’ta da yaş sınırlaması var. Uygulamayı kullanmak için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor. 13 yaşından büyük, 18 yaşından küçük kullanıcılar içinse uygulamayı kullanmak ya da hesap açmak için ebeveynlerinden ya da yasal velilerinden onay aldıklarını beyan etmeleri bekleniyor fakat bu onay aşamasını geçmek bilgiler kısmından büyük yaş seçmekle kolayca değiştirilebiliyor.

TikTok çocuklar için uygun mu?

TikTok’un popüler müzik üzerindeki vurgusundan ötürü, birçok video küfür ve cinsel içerikli şarkı sözleri içeriyor. TikTok, “seks” veya “porno” gibi sakıncalı içeriği aramanıza izin vermese de, çocuklara uygun olmayan şiddet ve cinsel içerikli görsellere ulaşmak mümkün. Çocuklarınızı denetler ve güvenli şekilde uygulamayı kullandıklarından emin olursanız, TikTok çocuk dostu bir deneyim sağlayabilir.

TikTok ne kadar güvenli?

Herhangi bir sosyal ağı kullanmak genel olarak riskli olabilir, ancak çocukların uygulamayı yetişkin gözetimi altında (ve özel bir hesapla) güvenle kullanması sağlanmalı. TikTok’a kaydolduğunuz zaman, hesabınız varsayılan olarak herkese açıktır, yani herhangi biri videolarınızı görebilir, doğrudan mesaj gönderebilir ve konum bilgilerinize ulaşabilir. Ebeveynler, çocukların kullandığı hesaplar için tüm gizlilik ayarlarını devreye sokarak çocuklarının bu uygulamayı kullanmasını sağlamalı. Bu önlemler alınarak yalnızca tanıdığınız kişiler videolarınıza erişebilir veya uygulamada size mesaj atabilir.

TikTok’u çocuklarımla nasıl kullanabilirim?

Çocuklarınızla birlikte paylaşılan videoları izleyerek ve birlikte videolar yaparak çocuklar ile içerik arasında bir denge sağlayabilirsiniz. Yarattığınız videoları sadece yakın arkadaşlarınıza gönderebilir veya “özel” olarak telefonunuza kaydedebilirsiniz, böylece videoları yalnızca siz görebilirsiniz. Bu şekilde çocuklarınızı gözetim altında tutarak uygulamayı kullanabilirsiniz.

Çocuğumun TikTok’taki aktivitesini sınırlandırmanın ya da kısıtlamanın bir yolu var mı?

Engelleyebileceğiniz arama terimlerinin yanı sıra, TikTok, uygulamada harcanan zamanı sınırlamaya ve uygunsuz olabilecek videoların görünümünü sınırlamaya yardımcı olan “Dijital Refah” özellikleri de sunar.

  • Bu özellikleri açmak için kullanıcı profilinizin sağ üstündeki üç noktaya dokunun.
  • Sonra bir şemsiye simgesinin yanındaki “Dijital Refah” ı seçin. Özellikler otomatik olarak dört basamaklı bir şifre ile korunur, böylece çocuklar kendi başlarına bu kısıtlamayı kapatamazlar.
  • Oradan, ebeveynler; uygulama kullanımını günde iki saatle sınırlayan “Ekran Saati Yönetimi’ni” ve bazı içeriği engelleyen “Sınırlı Mod” özelliğini açmayı tercih edebilir. Unutmayın, uygulamada sunulan “Sınırlı Mod” kusursuz değildir ve zaman zaman filtre açıkken, uygulamayı kendi başlarına kullanan çocuklar yaşlarına uygun olmayan videolarla karşılaşabilir.

Bu yolları takip ederek uygulamayı çocuğunuz için en güvenli hale getirebilirsiniz.

KAYNAKÇA:

https://www.commonsensemedia.org/blog/parents-ultimate-guide-to-musically

 https://www.telegraph.co.uk/technology/2019/02/28/tiktok-fined-57m-violating-childrens-privacy/

https://boingboing.net/2019/02/27/ftc-fines-app-tiktok-musical-l.html

https://www.haberturk.com/tik-tok-uygulamasi-nedir-nasil-kullanilir-iste-tiktok-hakkinda-bilmeniz-gereken-hersey-2299333-teknoloji

https://newsbeezer.com/argentinaeng/tik-tok-the-worlds-most-downloaded-addictive-mobile-application/

Leave A Comment