YouTube’u Çocuklar İçin Daha Güvenli Hale Getirin

YAZANBegüm Berber

Günümüzde YouTube, çocukların en çok kullandığı eğlence ve içerik platformu. Video içerikleri yayımlanan bu mecra, çocukların günlük yaşantısında çokça zaman harcadığı bir yer. Çocuklar için faydalı ve eğlenceli içeriklerin yanı sıra tehlikeler de var. Küfür, cinsellik ve şiddet içeren videolarla karşı karşıya kalmak da mümkün. YouTube kendi içinde denetleme ve engelleme yapsa da, bu, her içeriğin çocuklara uygun olduğu anlamına gelmiyor. YouTube’da ebeveyn kontrolü sağlamak önemli. Dijital Medya ve Çocuk ekibi olarak ebeveynlerin YouTube ile ilgili en sık sorduğu sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Çocuğumun YouTube‘da izlediği içerikleri nasıl öğrenebilirim?

Çocuğunuzun YouTube’da izlediği içerikten endişe ediyorsanız, önce onunla konuşmayı denemelisiniz. Seçtiği videoları birlikte izlemeyi teklif ederek, çocuğunuzun nasıl içerikleri sevdiğine dair fikir sahibi olabilirsiniz. İçeriğin çocuğunuza faydalı olup olmayacağı konusundaki kararı, onunla konuşup videoyu birlikte izleyerek vermeniz, daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Çocuğumun bir YouTube kanalında izlediği videoların üreticisini nasıl bulabilirim?

Her kanalın adı ve sahibi YouTube’ da sizlere sunuluyor. Videoların altında genellikle, video hakkındaki bilgilerin yer aldığı bir açıklama bölümü bulunuyor. Aynı zamanda kanalın adını ve sahibini Twitter ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarından araştırıp ürettikleri içerikler ve kendisi hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Youtube’da Videoları Nasıl Yönetebilirim?

YouTube’da bir video izlerken sayfanın sağ tarafında listelenen öneriler izlenen içerikle ilgilidir. Bunları çocuğunuzun yaşına ve ilgisine göre düzenleyebilirsiniz. “Otomatik oynat” özelliğini kapatmak için, video başlığının yanındaki üç noktaya tıklayın ve “ilgilenmeyen” kısmını seçin. Böylece videoları listeden kaldırmış olacaksınız.

YouTube‘daki reklamları nasıl engelleyebilirim?

YouTube‘da tonlarca reklam var. Çocuklarınız, çocuklar için üretilen videolardan başka bir şey izlememiş olsalar bile, birçok farklı içerikte reklam göreceklerdir. YouTube, reklamlarını kullanıcıların ilgi alanlarına, yaşlarına ve diğer etkenlere göre uyarlamaya çalışır. Reklama maruz kalmamak için “adblocker” gibi eklentilerden yararlanabilirsiniz. Bu eklentiler, tarayıcıdan tarayıcıya değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla işe yarıyor. Bunun dışında, YouTube Premium’a abone olarak, 1 ay ücretsiz kullanımın ardından ayda 17 TL ücret karşılığında reklamsız video içeriklerine erişme seçeneğiniz de bulunuyor.

Youtube’da Ebeveyn Kontrolü Var mı?

Google, ebeveynlerin YouTube deneyimini yönetmesine yardımcı olacak araçlar sunuyor. YouTube’da önerilen videoların filtrelenmesi, “kısıtlı mod” adlı bir özellik ile yapılıyor. Bu özellik, yetişkinler için uygun olabilecek içeriklerin yer aldığı videoların gizlenmesine yardımcı oluyor. Kısıtlı modu etkinleştirmek için, YouTube ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan “hesap” ikonuna tıklayabilirsiniz. Yaptığınız ayarlar, kullandığınız tarayıcıya özgüdür. Dolayısıyla çocuğunuzun güvenli bir çevrimiçi deneyime kavuşmasını istiyorsanız, kullandığınızı tüm tarayıcılarda bu adımları tekrarlamanız gerekir. Denetim sağlamanın başka bir yolu ise kanal yorumlarını denetleme özelliği. Eğer çocuğunuzun bir YouTube kanalı varsa, bu özellik yardımıyla yayımlanan yorumları kaldırmasını ya da kanalında görünmeden önce yorumları denetlemesini sağlayabilirsiniz.

YouTube‘da çocuğum için iyi içerikleri nasıl bulabilirim? 

Tüm çocuklar, YouTube’da videolar izleyip yenilerini keşfedebiliyorlar. Çocuklar izledikleri videoları yaşıtlarıyla da paylaşıyorlar. Keşfettiği içeriklerin çocuğunuza uygunluğu ya da uygunsuzluğunu her zaman takip edemezsiniz. Çocuğunuzu YouTube’da faydalı içeriklerle buluşturmak istiyorsanız bu mecradaki öğretici ve faydalı kanalların hangileri olduğu hakkında bilgi sahibi olmasınız. Bunun için Common Sense Media’nın hazırladığı okul öncesi çocuklar için en iyi Youtube kanalları ve videolar listesine göz atabilirsiniz.

Çocuğunuzu YouTube başında uzun saatler boyunca yalnız bırakmamanızı öneriyoruz. Onunla, izlediği içerikler hakkında konuşmanız da önem taşıyor. Dijital Medya ve Çocuk olarak, YouTube yerine, çocuklara reklamsız ve nitelikli içerikler sunan Netflix gibi platformların tercih edilmesini doğru buluyoruz.