Esra Ercan Bilgiç

Dr. Esra Ercan Bilgiç Hazırladı: Ekran Süresi Barış Anlaşması

Pandemi nedeniyle çocukların ekran süresi arttı. Dr. Esra Ercan Bilgiç, bu durumun getirdiği endişeleri dikkate alarak, çocuk ve ebeveynleri kapsayan, çocukların dijital medya kullanımına yönelik bir anlaşma hazırladı.

Sevgili Ebeveynler,

Yeni kısıtlamalarla birlikte, daha uzun süre evde kalacağımız günler yeniden başlıyor. Görüyorum ki hepimiz çocuklarımızın artan ekran süreleri nedeniyle kaygılıyız, zaman zaman buna bağlı çatışmalar yaşıyoruz. Bu nedenle önce kendi çocuklarım için hazırladığım, ardından veli seminerlerimde paylaşmaya başladığım Ekran Süresi Barış Anlaşması örnek metnini herkesin kullanabilmesi için buradan da paylaşmaya karar verdim. Aşağıdaki linkten indirebileceğiniz bu dokümanı lütfen çocuğunuzun yaşı, ailenizin değerleri ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun şekilde adapte ederek kullanınız.

Birkaç hatırlatma:

. Her yaşta çocuğun dijital medya ile doğru ve dengeli ilişki kurabilmeyi öğrenebilmek için ebeveyn yönlendirmesine ihtiyacı vardır.

. Yaşa uygun dikkatli seçilen içerik ve kullanım hedefi, ekran önünde geçirilen süreden daha önemlidir.

. Doğru yönlendirmeyi sağlayabilmek için kurallar koyulmalı, kurallar koyulurken bunların sebebi açıklanmalı, mutlaka çocuğun da görüşü alınmalı, yaptırımlar üzerinde anlaşma sağlanmalıdır.

. Çocuklar her fırsatta kitap okumaya teşvik edilmelidir.

Barış içinde, çatışmasız günler dileğiyle.

Leave A Comment