“Dijital Medya ve Çocuk” deneme yayını 2015-2016 akademik yılı sonbahar döneminde Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi dersi olan IIW – Independent Interdisciplinary Work kapsamında Yrd. Doç. Dr. Esra Ercan Bilgiç’in süpervizörlüğünde başladı. Düzenli web yayınına ve sosyal medya paylaşımlarına 2015-2016 akademik yılı bahar döneminde C-Lab dersi içinde yürütülen dijital medya ve çocuk konulu proje kapsamında geçildi.

2016-2017 akademik yılından itibaren, İstanbul Bilgi Üniversitesi  Medya ve İletişim Sistemleri Lisans ve Yüksek Lisans Programları bünyesindeki tez dersleri kapsamında çocuk ve dijital medya ilişkisini konu alan tezler üzerinde, Dr. Esra Ercan Bilgiç’in danışmanlığında çalışılmaya başlandı. Bu kapsamda, Medya ve İletişim Sistemleri YL Progamında yüksek lisansını Haziran 2017’de tamamlayan Eda Yılmayan, çocuk  ve dijital medya ilişkisinde aile tutumlarını araştırdı. Haziran 2018’de mezun olan İpek Kesici, bitirme tezini , Türkiye’deki genç izleyicilerin YouTuber’lara duyduğu hayranlık eğilimleri üzerine yazdı. Haziran 2018’de mezun olan Begüm Suyolcubaşı ise bitirme tezini ortaokul çağında görülen siber zorbalıkta aile ve öğretmenlerin farkındalığı üzerine oluşturdu. Ayça Ebcin ise halen üzerinde çalışmakta olduğu tezinde, çocukların dijital zeka düzeyleri ile ebeveynlerin bu konudaki farkındalıklarını araştırıyor.

Computer Key orange - Research

Dr. Esra Ercan Bilgiç’in yürüttüğü “Çocuk-Aile İlişkisinin  Medyatizasyonu” başlıklı araştırma projesi devam ediyor.

 

Dijital Medya ve Çocuk ekibinin hazırladığı stüdyo programları youtube.com/rgblive adresinden izlenebiliyor.

2018-2019 güz döneminde Dijital Medya ve Çocuk 2 farklı stüdyo programı ile sizlerle buluşuyor.  Konu:Çocuk bu dönem Bilgi ÇOÇA işbirliği ile hazırlanıyor. Bilgi Üniversitesi bünyesinde çocuklara yönelik yapılan çalışmalar bu program aracılığıyla izleyiciyle buluşuyor.

2018-2019 güz dönemi Dijital Medya ve Çocuk stüdyo programı, her hafta alanında uzman konuklar eşliğinde çocukların dijital medya kullanımında ebeveynlere yönelik içeriklerle YouTube üzerindeki RGB kanalında yayında olmaya devam ediyor. Her hafta ele alınan konular doğrultusunda sokak röportajlarına da programda yer veriliyor.

Dijital Medya ve Çocuk programı sunucularımız Yiğit Kaan Sunar ve Selin Gündoğar ve proje kordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Esra E. Bilgiç.

Konu: Çocuk sunucularımız Selin Gündoğar ve Melisa Çelik.

2017-2018 döneminde Dijital Medya ve Çocuk ekibinin yarattığı Piksy Panda adlı animasyon karakteri, okul öncesi yaş grubundaki çocuklara dijital medyanın doğru kullanımına yönelik mesajlar veriyor. Bu pandanın amacı, aile içinde dijital medya kullanımında dengeyi sağlama yollarını göstermek .