“Dijital Medya ve Cocuk” web sitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü öğretim üyesi Dr. Esra Ercan Bilgiç’in çocuk haklarını gözeterek hayata geçirdiği bir projedir.

Dr. Esra Ercan Bilgiç

Projenin misyonu, dijital medya ve çocuk ilişkisine dair dünyada farklı akademik disiplinlerde öne çıkan temel tartışmaları Türkiye’deki ebeveyn, eğitimci ve ilgili tüm paydaşların gündemine sunmaktır.

Dijital Medya ve Çocuk, Aydın Doğan Vakfı 29. Genç İletişimciler Yarışması’nda Internet Yayıncılığı, Internet Medya Sitesi dalında 2.’lik ödülü almıştır. Bununla birlikte, Avrupa Konseyi Lanzarote Konvansiyonu süreci çerçevesinde hazırlanan Türkiye Raporu’nda “çocukların bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla uğradıkları cinsel suistimal ve cinsel istismara karşı toplumda farkındalık yaratan” çalışmalardan biri olarak, üniversitelerde yapılan çalışmalar kategorisinde örnek gösterilmiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü’nce, Dr. Esra Ercan Bilgiç’in Dijital Medya ve Çocuk odaklı çalışmalarının, üniversitemizin “Toplumsal Etki Odaklı Çocuk Çalışmaları Mükemmeliyet Alanı” kapsamında değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Lisans-Turkce-Logo-MED_cropped-1c_lab_logo-2