2021-2022 GÜZ DÖNEMİ İÇERİK EKİBİMİZ

Aleyna Ay (C-LAB),Psikoloji& Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Son derece dijitalleşmiş bir dünyada yaşamak bilgiye ulaşmayı kolaylaştırsa da bu ortamda istenmeyen pek çok içerik de karşımıza çıkabiliyor. Yetişkin bireyler olarak bu bilgilerin bizim için yararlı olup olmadığına karar verebilmemiz mümkün ancak çocuklar söz konusu olduğunda durum pek öyle olmuyor. Bu sebeple çoğu ebeveyn çocuklarının teknolojik cihaz kullanımından endişe duyuyor ve bu cihazların kullanımını olabildiğince sınırlandırmak için çabalıyorlar. Dijital Medya ve Çocuk projesiyle, özellikle ebeveynlerin bu yöndeki korkularını en aza indirerek dijitalleşmenin çok daha verimli kullanılabileceğini onlara gösterebileceğimizi düşünmek bile beni çok heyecanlandırıyor. Dijital Medya ve Çocuk projesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.”

Janset Özdemir (C-LAB) Psikoloji & Yeni Medya Son Sınıf Öğrencisi: “ Giderek dijitalleşen ve medyatikleşen dünyada özellikle internet temelli içerikler hepimizin hayatlarının yadsınamaz bir gerçeği haline geliyor. Dijital dünyaya katılım sağlayan kullanıcıların büyük bir kısmını da çocuklar oluşturuyor. İnternetin içerik çeşitliliği zaman zaman ebeveynlere kaygı unsuru olmakla birlikte, aynı zamanda bilgiye ulaşım kolaylığı açısından yeni nesile büyük bir güç vaad ediyor. Dijital Medya ve Çocuk Projesi; internette doğru, güvenilir ve sağlıklı içeriğe ulaşım konusunda ebeveynlere güzel bir kılavuz ve farkındalık olmak istiyor. Bu projenin bir parçası olarak, dijitalleşmenin geleceğimiz olan çocuklar adına avantaja çevrilmesine katkı sağlama şansım olduğu için çok heyecanlıyım.”

Beyza Kabadayı (C-LAB) Yeni Medya ve İletişi Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Her geçen gün gelişmekte olan dijital dünyada çocukların büyük rolü bulunmakta. Bu sebeple, medyanın var olan avantajları kadar dezavantajlarıyla, hem ebeveynlere hem de çocuklara kılavuz olan bir proje içerisinde yer almaktan dolayı çok mutluyum.”

Ece Baz (C-LAB) Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Her geçen gün sosyal medyada kirlilik çoğalıyor, çocuklar da merak duygularının yoğun olması nedeniyle her yeni şeyi keşfetmek istiyorlar. Bu sırada da maalesef zararlı içeriklere maruz kalıp onlardan da etkileniyorlar. Bunu önlemek için Dijital Medya ve Çocuk, hem çocukların ilgisini çekecek içeriklerle onları bilinçlendiriyor hem de ebeveynler ve öğretim üyelerinin onlar için en güvenli ve bilinçli ortamı yaratmalarına katkı sağlıyor. Çocukların teknoloji ve medya ile olan ilişkilerinin incelenip onlar için teknolojiyi en yararlı hale getirmenin onların hayatlarını büyük ölçüde olumlu etkileyeceğine inanıyorum. Bu yüzden de Dijital Medya ve Çocuk’ta yer aldığım için çok şanslıyım.”

Lara Kaya (C-LAB) Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Djital medya ve cocuğu seçme sebebim; gelişen dünyada çocukların çok savunmasız bir halde olması ve ebeveynlerin cocuklara yol göstermesine bir nevi aracı olabilmek. Bu misyonumu gerçekleştirmek için dijital medya ve çocuğun web sayfasına içerik üretmek ve dijital dünyadaki olası negatif etkileri en aza indirmek için bilgilendirici yazılar yazmak, ve üretmek en temel amacım.

Başak Günüşen (C-LAB), Psikoloji & Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Dijital medya dünyamızın en önemli iletişim araçlarından biri olarak her yaştan bireye dokunuyor. İçine doğdukları bu teknolojik çağ ile dijital medyanın en büyük kullanıcıları çocuklar ve onları savunmasız oldukları bu dünyadan korumak isteyen ebeveynleri. Bu doğrultuda doğru ve güvenli bilgiyi sunmak en büyük hedefimiz. Ben de yeni nesilin bir parçası olarak çocukların geleceğimiz olduğunu biliyor, buna inanıyor ve böyle bir projenin içinde yer almaktan gurur duyuyorum.”

Pınar Tahirler (C-LAB) Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi:” Bizler için kaçınılmaz olan dijital dünyayı çocuklar tarafından ele almak, onlara ve ebeveynlerini dijital medya ve çocuk ilişkileri hakkında bilinçlendirmek beni çok heyecanlandırıyor. Daha bilinçli çocuklar ve ebeveyenler için buradayım. Bu projede üreteceğim her şeyin çocukların ve ailelerin işine yaramasını istiyorum.

Melis İlayda Gülyol (C-LAB) Yeni Medya ve İletişim Bölümü Son Sınıf Öğrencisi: “Hızla dijitalleşen dünyanın önemli bir parçası olan çocuklar için içerik üretmek oldukça değerli. Dijital Medya ve Çocuk ekibine dahil olarak bu konuyu ele alacağım, hem birçok şey öğrenip hem de bunları başkalarına aktarabileceğim için çok mutlu ve heyecanlıyım!”